W dobie koronawirusa nie należy zapominać o schorzeniu, które jest również niebezpieczne i często może prowadzić do poważnych powikłań, nawet do śmierci.
Ból i obrzęk kończyny jest często pierwszym objawem zakrzepowego zapalenia żył głębokich kończyn dolnych, które nie zdiagnozowane i nie leczone może prowadzić do zatorowości płucnej a ona do śmierci.
W przypadku wystąpienia obrzęku kończyny z często towarzyszącym bólem wskazana jest szybka diagnostyka ultrasonograficzna u specjalisty chirurgii naczyniowej lub angiologii. Obecnie złotym standardem jest wykonanie badania usg duplex doppler naczyń kończyn dolnych.
Szybka diagnostyka i zastosowanie odpowiedniego leczenia warunkuje zapobiegnięcie groźnym powikłaniom.
Pierwszym uczonym który w roku 1856 wysunął hipotezę dotyczącą przyczyn powstawania zakrzepicy (tzw. triady Virchowa) był Rudolf Virchow, niemiecki patologi i antropolog.
Zgodnie z jego hipotezą głównymi przyczynami powstawania zakrzepu w żyle są:
- zwolnienie przepływu krwi (np. wskutek unieruchomienia kończyny lub ucisku żył)
- przewaga czynników aktywujących nad hamującymi układ krzepnięcia
- uszkodzenie ściany naczyniowej (np. w wyniku urazu lub mikrourazów podczas operacji)
Klinicznie do głównych przyczyn powstania zakrzepicy należą: ograniczenie ruchomości, odwodnienie, leczenie hormonalne, uraz, choroba nowotworowa, przewlekła niewydolność żylna żylaki, dochodzi do zastoju krwi w niewydolnych zmianach żylakowych, czasami powstanie zakrzepicy nie ma wyjaśnionej przyczyny.
Objawy kliniczne zakrzepowego zaplenia żył głębokich to przede wszystkim obrzęk, ból kończyny ograniczenie poruszania na skutek bólu, może nastąpić zmiana zabarwienia kończyny od koloru czerwonego do sinego. Znacznie nasilona zakrzepica obejmująca żyły biodrowe, udowe nosi nazwę phlegmasia cerulea dolens. W tym schorzeniu kończyna jest cała obrzęknięta, zasiniona, bolesna nie leczona phlegmasia może doprowadzić do zatorowości płucnej lub do utraty kończyny na skutek jej niedokrwienia przez znaczny obrzęk. Objawy występują nagle i postępują często bardzo szybko.
Dlatego tak ważna jest szybka diagnostyka specjalistyczna i zastosowanie właściwego leczenia.
Zachęcamy do kontaktu poprzez formularz – kliknij tutaj