Troszczy się o prawidłowe krążenie krwi w organizmie. Obejmuje rozpoznawanie dolegliwości oraz laserowe leczenie elementów układu krwionośnego – żył, tętnic i naczyń limfatycznych.
ŻYLAKI KOŃCZYN DOLNYCH
Żyły to naczynia krwionośne, którymi uboga w tlen krew powraca do serca i płuc. W świetle żył znajdują się zastawki, które pozwalają na przepływ krwi tylko w jednym kierunku, uniemożliwiając jej cofanie się. Nieprawidłowości zastawek mogą powodować, że krew, zamiast przepływać z układu powierzchownego do głębokiego i w kierunku serca, przedostaje się wstecznie do układu powierzchownego, powodując jego nadmierne rozciąganie i przeciążenie. W konsekwencji prowadzi to do poszerzenia i wydłużenia żył oraz powstawania żylaków.
Żylaki widoczne są w postaci miękkich sinawych uwypukleń skóry na przebiegu żył. Często towarzyszy im nasilające się pod koniec dnia uczucie ciężkości i bóle oraz obrzęki kończyn dolnych. Zaawansowane żylaki zwiększają skłonność do pojawiania się zapalenia żył powierzchownych, które objawia się silnym bólem, twardymi, wyczuwalnymi pod skórą zgrubieniami i pasmowatym zaczerwienieniem skóry w miejscu przebiegu zmienionej zapalnie żyły.
Rodzaje żylaków:
- Teleangiektazje (pajączki naczyniowe) są poszerzonymi żyłkami położonymi płytko w skórze. Mają głównie znaczenie kosmetyczne i rzadko wywołują dolegliwości bólowe.
- Żylaki siatkowate to siatka krętych żyłek znajdujących się pod skórą, najczęściej w dole podkolanowym lub na bocznej powierzchni łydki lub uda. Nie są bolesne i rzadko powodują obrzęk.
- Żylaki głównych pni żylnych. Żylaki żyły odpiszczelowej i odstrzałkowej to najczęstsza postać żylaków powodująca dolegliwości. Zwykle dają dolegliwości w postaci objawów tzw. przewlekłej niewydolności żylnej.
OBLITERACJA-SKLEROTERAPIA
Polega na wstrzyknięciu do światła żylaków środka chemicznego powodującego ich zarośnięcie i przekształcenie, a następnie całkowite wchłonięcie. Po wstrzyknięciu tej substancji żyła obkurcza się, jej ściana włóknieje, może być miejscowo bolesna. Terapia ta jest skutecznie stosowana w przypadku małych – prostych żylaków, śródskórnych poszerzeń skórnych zwanych potocznie pajączkami, w żyłach siateczkowatych i izolowanych zmianach żylakowych.
Po zabiegu:
Chory po zabiegu nosi opatrunek uciskowy, może poruszać się swobodnie, wskazane jest chodzenie.
KROSEKTOMIA
Jest to wysokie podwiązanie żyły odpiszczelowej z podwiązaniem wszystkich dopływów ujścia. Celem zabiegu jest zamknięcie przepływu przez niewydolne ujście żyły odpiszczelowej.
Po zabiegu:
Pacjent musi mieć założoną pończochę elastyczną o drugim stopniu ucisku – na około tydzień. Możliwe jest prowadzenie zwykłej aktywności życiowej, jedynie w razie potrzeby, zazwyczaj w pierwszych kilku dniach po zabiegu, może być konieczne stosowanie leków przeciwbólowych.
LASEROWE USUWANIE ŻYLAKÓW KOŃCZYN DOLNYCH EVLT/EVLA 1470NM
Istotą metody jest wyłączenie z krwiobiegu żyły, w której krew cofa się i zalega, powodując tworzenie żylaków. Usuwa się więc nie tylko same żylaki, ale też przyczynę ich powstania. W tym celu wykorzystywana jest energia lasera. Jest to najnowocześniejsza i najmniej inwazyjna metoda leczenia żylaków. Używa się w niej lasera do wewnątrzżylnej ablacji żył. Usunięcie żylaków odbywa się w znieczuleniu miejscowym, trwa zazwyczaj 30-60 min. Efektem jest trwałe, skuteczne usunięcie żylaków, jednocześnie przy niewielkich dolegliwościach dla chorego.
Leczenie żylaków laserem EVLT (ang. EndoVenous Laser Treatment) polega na termicznym uszkodzeniu zmienionych chorobowo naczyń żylnych poprzez tak zwaną termoablację laserową. Termiczne uszkodzenie ściany naczynia żylnego prowadzi do obkurczania, rozwoju miejscowego stanu zapalnego oraz krzepnięcia krwi w świetle żylaka, a finalnie do jego zwłóknienia. W efekcie dochodzi do całkowitego, nieodwracalnego zarośnięcia chorego naczynia, które następnie jest stopniowo wchłaniane przez otaczające je tkanki.
Po zabiegu:
Zalecane jest noszenie przez 4 tygodnie rajstop lub podkolanówek uciskowych, wywierających na kończyny dolne drugi stopień ucisku. W celu zmniejszenia dyskomfortu pozabiegowego lekarz zapisuje pacjentowi środki przeciwbólowe. Wskazane są codzienne spacery (1-2 h dziennie) i odpoczywanie w pozycji leżącej lub siedzącej z nogami uniesionymi nieco do góry.
LASEROWA TERAPIA ENDOŻYLNA Z WYKORZYSTANIEM LASERA 1470NM I WŁÓKNA BIRADIALNEGO -ELVeS Ra
ELVeS Radial™ 2ring jest najbezpieczniejszymi i najskuteczniejszym zabiegiem, zapewniającym wysoki komfort pacjenta w trakcie i po zabiegu.
Zabieg ten wykonuje się kombinacją lasera o specjalnej długości fali 1470nm oraz unikalnego światłowodu bi-radialnego (dwupierścieniowego). Takie połączenie zapewnia równomierny rozkład energii światła laserowego w żyle, co daje wysoką skuteczność.
Po zabiegu:
Zabiegowi towarzyszy tylko minimalny ból, który nie jest odczuwalny po jego zakończeniu. Pacjent może wrócić do normalnej aktywności bezpośrednio po zabiegu, nosi pończochy uciskowe przez 4 tygodnie.
USUWANIE ŻYLAKÓW KOŃCZYN DOLNYCH PRZY UŻYCIU KLEJU Z SYSTEMEM VENEX
Innowacyjna i minimalnie inwazyjna metoda leczenia niewydolności żylnej metoda pozwala na efektywne pozbycie się uciążliwych dla pacjenta żylaków na kończynach dolnych. Zabieg polega na zamknięciu światła żylaka za pomocą medycznego kleju, wprowadzanego wewnątrznaczyniowo przy użyciu specjalnego aplikatora. Przewaga tej metody nad innymi polega m.in. na braku rozległego znieczulenia podczas zabiegu, braku konieczności stosowania wyrobów uciskowych po operacji oraz szybkich rezultatach. Venex jest alternatywą dla laserowych zabiegów usuwania żylaków.
USUWANIE ŻYLAKÓW KOŃCZYN DOLNYCH METODĄ OBLITERACJI CHEMICZNO-MECHANICZNEJ PRZY UŻUCIU SYSTEMU FLEBOGRIF
Leczenie żylaków za pomocą zestawu Flebogrif® polega na jednoczesnym uszkodzeniu mechanicznym wewnętrznej warstwy żyły i podaniu w sposób kontrolowany środka obliterującego w postaci piany lub roztworu. Podczas tego małoinwazyjnego zabiegu, pacjent nie jest znieczulany ogólnie ani zewnątrzoponowo. Otrzymuje jedynie znieczulenie miejscowe w miejscu wprowadzenia systemu, co znacząco zmniejsza ryzyko zabiegu oraz komfort chorego. Dla zapewnienia maksymalnego bezpieczeństwa i precyzji zabiegu, jest on wykonywany pod kontrolą USG.
Po zabiegu:
Pacjent bezpośrednio po zabiegu może powrócić do codziennych czynności.
DIAGNOSTYKA ULTRASONOGARFICZNA USG DUPLEX DOPPLER CHORÓB UKŁADU NACZYNIOWEGO
Badanie ultrasonograficzne (USG) jest podstawowym nieinwazyjnym badaniem wykorzystywanym w diagnostyce chorób układu krążenia. Jedną z odmian badania USG jest badanie metodą Dopplera (USG doppler). Od badania klasycznego różni się ono tym, że towarzyszy mu efekt dźwiękowy odpowiadający przepływowi krwi przez naczynia. USG z kolorowym doplerem (USG color doppler) uwidacznia zmiany poprzez różne barwy i nasycenie kolorów, które odpowiadają różnym szybkościom przepływu krwi, dzięki czemu można wnioskować o zmianach naczyniowych.
Wskazania:
- miażdżyca tętnic kończyn dolnych
- miażdżyca tętnic dogłowowych
- anomalie naczyniowe
- tętniaki
- choroba Buergera
- zakrzepowe zapalenie żył
- żylaki kończyn dolnych
CZĘSTO ZADAWANE PYTANIA
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adip- iscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullam- co laboris nisi ut aliquip ex ea commodo con- sequat.
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adip- iscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullam- co laboris nisi ut aliquip ex ea commodo con- sequat.
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adip- iscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullam- co laboris nisi ut aliquip ex ea commodo con- sequat.